ALANDIN PRÍBEH A PREČO JESŤ U NÁS

Alanda vie, čo naložIť na tanier, aby jedlo bolo liekom

V Alande si prídu na svoje vegetariáni, vegáni, ale aj makrobiotici. Keďže popri varení sa venujem aj čínskej dietetike a výžive podľa 5-elementov, nájdete tu vyvážené, liečivé taniere plné sezónnej zeleniny, obilnín, ryže, chutne upravených strukovín. 

Ak chcete jesť chutne, zdravo a dať svojmu telu len to najlepšie, príďte ochutnať do Alandy a sami posúdite. Nikdy by som neverila, že zeleninový tanie plný strukovinovej omáčky môže tak báječne chutiť. A ako bonus dostanete jedlo uvarené s láskou.  Tak nech Vám u nás chutí!

PS: A pravdepodobne sa tam určite stretneme. Keď niekde nebehám po trhoch, tak stojím pri sporáku, alebo klábosím s mojimi stravníkmi. O čom inom ako o jedle.

Alena Dudášová

Majiťelka reštaurácie Alanda

AKO VZNIKOL “RAJ” ALANDA?

Alanda je splneným snom jednej do jedla zanietenej ženy

Roky som pracovala v hoteliérstve, nejaký čas som mala možnosť byť vedúcou v kuchyni, kde sme varili často aj pre niekoľko sto ľudí. Kuchári boli fantastickí, a dokázali z tých surovín, ktoré mali k dispozícii uvariť to najlepšie. Keďže na vyváranie doma neostával čas, jedla som to, čo bolo k dispozícii. Cítila som to však po všetkých stránkach, a keď som mala trochu vzácneho voľného času, strávila som ho v kuchyni. Varila, mrazila, aby bolo čo vziať do práce.

Už niekoľko rokov si dávam záležať na kvalite použitých surovín, vyberám len tie najkvalitnejšie, nepoužívam biely cukor, ani bielu múku, dochucujem čerstvými bylinkami a unikátnymi shoyu omáčkou a ume octom. Pečiem domáce kváskové chlebíky, do koláčov sa snažím pridávať zložité cukry veľmi prospešné nášmu organizmu, a čo sa týka strukovín – niekto by povedal celá alchýmia.

ČO PONÚKÁME

Chutné jedlo, uvarené zo zeleniny z maloobchodných zdrojov

Polotovary kupujeme len od overených dodávateľov, spĺňajú požiadavky náročných makrobiotikov, ale môžu si pochutnávať všetci, ktorí majú chuť na zdravé, chutné jedlo.

✔︎ VYVÁŽENÉ OBEDOVÉ MENU kombinácia strukovín a obilnín je pre naše telo plnohodnotná náhrada mäsa. Zároveň nájdete na tanieroch potrebnú dávku tepelne upravenej  a surovej zeleniny. Tak, aby sme dodržali princípy 5-elementovej výživy a neoslabovali orgány stredu (slezinu a žalúdok). Takto sa naše telo veľmi rýchlo dostane do prirodzeného fungovania a obnoví samoliečiace procesy. Viac o princípoch čínskej medicíny sa dozviete na mojich stránkach www.alenadudasova.sk.

✔︎ SLADKÉ DEZERTY podľa ponuky, prevažne bez použitia jednoduchých cukrov. Sladíme sladom, javorovým a agávovým sirupom.

✔︎ STRUKOVINY namáčame a zbavujeme nežiadúcich látok, následne sú varené s riasou plnou vitamínov a stopových prvkov. S takto upravených strukovín varíme naše polievky, omáčky, nátierky.

✔︎ NIEKOĽKO DRUHOV ČAJOV v, preferujeme bylinkové čaje a čaj Bancha a Kukicha. Sú to čaje s alkalizujúcim efektom a vysokým množstvom vápnika. Neobsahujú kofeín, preto sú vhodné aj pre malé deti a budúce mamičky.

PREČO JESŤ V ALANDE

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, aký vplyv má jedlo na vaše telo?

Prečo vás bolí hlava, brucho máte ako balón a nič sa vám nechce? Prečo vkuse priberáte aj z vody? 

Odpoveď sa skrýva v tom, keď sa pozrieme ako to vyzerá v tradičnej slovenskej kuchyni. Vyprážané rezne s hranolkami, koláče plné maslového krému a bieleho cukru, a večer bez chipsov si často nevieme ani predstaviť. Naše telo sa s nami zúfalo rozpráva, a dáva nám signály. Bolia nás nohy a kĺby, sme celí vyhádzaní, alergickí sme už pomaly aj na čerstvý vzduch, picháme si denne inzulín, máme štyridsať kilovú nadváhu, sme zo dňa na deň unavenejší a unavenejší, kvasinky si len tak bahnia a my stále nič. Máme predsa doktorov. Tí nech nám pomôžu!

Ja som nie žiadna výnimka, tiež som držala rôzne diéty, týrala som sa, a nepočúvala vlastné telo. Jedného dňa som si povedala dosť, tadiaľto cesta nevedie. Kúpila som si niekoľko kuchárskych kníh, navštívila niekoľko kurzov zdravej výživy a zdravého varenia, a začala som inak. A áno, tak mi to chutí.

Čo sa stane, keď začnete inak?

  • Po jedle sa začnete cítiť dobre a plní energie.
  • Môžete sa zbaviť rôznych zdravotných problémov, ktoré vás trápia ako napr. alergie, vysoký cukor, vysoký krvný tlak, ťažkostí s trávením, upravia sa vám menštruačné bolesti, prestanú vás bolieť kĺby a v neposlednom rade – začnete vyzerať lepšie.
  • Môžete jesť do sýtosti a chudnúť. Prečo? Lebo žiadna diéta nevydrží, keď nechutí.