Kde bolo tam bolo, na okraji malej dedinky volala sa Lenivosť stál malý biely domček so zatvorenými oknami a spustošenou záhradou. Domček vždy miloval časy keď v ňom bolo veselo. Dedko s babkou mali veľkú rodinu, ktorá rada prikvitla na vidiek. V lete bol dom plný slniečka a v zime nechýbalo teplo krbu. Týmto časom však pred niekoľkými rokmi odzvonilo, okná sú zatvorené a po kútoch samá vlhkosť a plieseň, všade neporiadok a chaos. Popraskané múry sú následkom zimy, spustošená záhrada potrebuje okopať a poliať a keď veľa prší voda sa ľahko dostane do pivnice kde často mrzne a robí galibu.

Domček je smutný, zúfalo potrebuje vyvetrať, upratať, nakúriť. Jednoducho potrebuje starostlivosť nejakej mladej rodinky a vie, že sa im za to odmení. Domovom.

Nejako podobne to vyzerá v našom tele, keď sa prestaneme o seba starať. Po stretnutiach minulý týždeň mám chuť čím najjednoduchšie vám vysvetliť ako funguje naše telo podľa TČM. Mne tieto múdrosti pomohli pochopiť veľa vecí a prevenciu kladiem v živote na prvé miesto. Veľmi to nekomplikujem a naučila som sa svoje telo konečne počúvať.

Keď som unavená – oddychujem. Mám niekoľko druhov oddychu kedy viem naplno vypnúť a venovať sa len sama sebe. Mne vyhovuje jóga, ktorá mi pomáha ponoriť sa prostredníctvom svojho dychu hlboko do seba. Prechádzky v prírode kedy dokážem počúvať horu a les celé hodiny, alebo len tak sedieť a čítať knihu.

Keď som hladná – najem sa. Jediné čo som musela urobiť cielene – naučiť sa raňajkovať. Roky som raňajky vynechávala a vlastne som nikdy poriadne nevedela čo si mám dať. Chlieb s maslom bol fajn, ale bolo to len také zasýtenie. Chýbala energia na celé dopoludnie.

Je to asi 6rokov ako som začala jesť inak. Náhoda to pravdepodobne nebola, keďže odvtedy mám za sebou niekoľko kurzov, rok štúdia TČM a aj Alanda uzrela svetlo sveta. Dovolím si tvrdiť, že po dlhom hľadaní toho správneho spôsobu stravovania som objavila ten najlepší z najlepších. Pochopila som, že tak ako jem sa nie len cítim, ale aj myslím. Medzitým som absolvovala aj dvojročný koučovací výcvik a viem, že sila myšlienky nám život dokáže celkom zmeniť. Všetci máme myšlienky aj negatívne aj pozitívne a je na nás, ktorým sa rozhodneme veriť. O tom napíšem niečo nabudúce. Dnes som vám chcela priblížiť čo všetko ovplyvňuje jedlo, ktoré máme na tanieri každý deň. Pôjdem podľa ročných období a elementov. A všetko čo sa deje okolo nás môžeme nájsť aj vo svojom vnútri, domček bol len príklad toho, keď niekde chýba starostlivosť a je niekde bodrel. Takto zúfalo volajú o pomoc aj naše telá keď sa o ne prestaneme starať, dávajú nám signály a je len nás ako sa rozhodneme, či chceme počúvať, alebo ignorovať.

JAR

Predstavte si, že pozeráte z okna do záhrady. Baví vás to pretože po zime sa začne všetko prebúdzať – trávička zelenie, stromy zelenejú a kvitnú, vzduch je teplejší, vetrík pofukuje. Takto nejako si predstavte aj vo svojom tele. Energia, ktorá bola celú zimu zanorená začne naberať inú kvalitu. Je čas tvoriť.

ELEMENT DREVA je naša tvorivosť a kreativita. Z pohľadu orgánov je to pečeň a žlčník a podľa TČM je pečeň v našom tele generál, tá čo všetko riadi. Keďže uskladňuje krv potrebuje vyčistiť – detoxikovať. Pečeň je jediný orgán, ktorý nebolí, keďže nie sú v nej nervové zakončenia a môžeme ju preto prehliadať. Zároveň je jediný orgán, ktorý sa dokáže sám dostať do rovnováhy potrebuje však pomôcť. Okrem iného ovláda aj zrak. Vždy keď je problém s očami najmä u malých detí potrebujeme sa pozrieť aj na orgán pečene.

Pri oslabení pečene môžeme byť náchylný oveľa viac na STRES. Sme v období, že máme veľa práce, meníme pracovné prostredie nachádzame sa v tzv.veternom prostredí. Podľa TČM vietor do nášho tela vnáša aj stres. Naše telo spustí obranné mechanizmy, môžeme sa začať hnevať, alebo prestaneme mať jasno v tom ako sa rozhodnúť pri nejakej zmene. V takýchto životných situáciách si určite doprajme detox a podporme našu pečeň. Dôležitý je aj spánok okolo 22hodiny. Z pohľadu životosprávy pečeň podporíme kyslou chuťou – kyslá kapusta, citrón, ume ocot, jablčný ocot. Ak by ste chceli ešte viac pomôcť svojmu telu doprajte si kúru z ostropestreca mariánskeho. Výborné sú  semiačka ostropestreca pomleté na mlynčeku, ja používam mlynček na kávu.

Budeme sa pohybovať v cykle rodenia kedy DREVO rodí OHEŇ.

LETO

ELEMENT OHEŇ – naša radosť zo života, naša spiritualita. Na orgánovej úrovni sú to orgány srdiečka a tenkého čreva. Srdiečko je jinový orgán, ktorý dáva spiritualitu všetkým orgánom v tele. Najviac v oslabení býva v lete a najväčším patogénom je horúčosť. Sú to rôzne zápalové procesy, problémy s búšením, pri ataku dokonca infarkt myokardu. Ľudia narodení v elemente ohňa bývajú často šťastní a radostní, muži veľkí romantici, ženy jemné krásavice. Presne tie, ktoré si všimne každý muž keď prejde okolo. Je to tým, že vibrácie týchto ľudí bývajú veľmi jemné a od toho sa odvíja aj strava. Títo ľudia bývajú veľkí gurmáni, život si dokážu užívať nie len po iných stránkach, ale aj v kuchyni. Majú v obľube jedlá mastné a sladké a vždy upozorňujem pozor na ne pri týchto konštitúciach. Pri riešení každodenných problémov má oheň tendencie soptiť. Samozrejme v disharmónii. V praxi to znamená – v mapke máte veľa ohňa a ste v situácii keď veľa pracujete, alebo ste v práci, ktorá vás nebaví budete reagovať úplne inak ako keď ste v pohode. Môžete začať útočiť a obviňovať všetkých okolo za vaše problémy. Dávajte si na to pozor.

OHEŇ rodí ZEM.

BABIE LETO

ELEMENT ZEMEnaše telo, naše EGO. Zem je z pohľadu elementov veľmi dôležitý element, pretože podľa TČM dokážeme v tele harmonizovať veľa vzťahov. Napríklad je veľmi dôležitý vzťah medzi ohňom a vodou a vzťah medzi drevom a kovom. Keď tieto nefungujú môžeme sa dostať v živote do rôznych disharmónii nie len na fyzickej úrovni, ale sa to často odrazí aj na našom psychickom zdraví. Podráždenosť, únava, panika ale aj strach a smútok nám môžu komplikovať náš život každodenný.

Chceme naštartovať chudnutie, snažíme sa, držíme rôzne diéty a nič. V tomto zohráva naša konštitučná energia veľkú úlohu. Tuky okolo pása napríklad sú z pohľadu TČM hlieny. Máme tzv. opaskovú dráhu kde naše telo drenuje všetko čo nepotrebuje. Najskôr potrebujeme dostať zem do pohybu a z tela dostať patogény. Pri nadváhe je to zvyčajne vlhko. Vlhko je zároveň patogén, ktorý neznáša naša slezinka. Pri prevlhčenom organizme sa nám začnú v tele kumulovať nie len hlieny ale aj plesne, cysty a myómy. Okrem toho sa budeme točiť na mieste a nebudeme vedieť sa pohnúť. Cyklenie sa vo vlastných myšlienkach je nežiadúci účinok zastagnovanej zeme v našom tele, teda orgánov sleziny a žalúdka.

A ako dostať zem do pohybu? Najlepšie začať raňajkovať kaše z celého zrna, ktoré kúpite aj u nás v Alande. Dôležité je, aby boli bez cukru, dovolené je sladiť zložitým cukrom – ryžový sirup, alebo jačmenný slad. Keď potrebujeme rýchly reštart organizmu môžeme si dopriať kaše dlho varené tzv. kaše čchou.Viac o tom ako správne variť obilniny a kaše na raňajky hovoríme na našich obľúbených kurzoch varenia. Viac o kurzoch si môžete prečítať tu.

Zem rodí kov.

JESEŇ

ELEMENT KOVnáš dych, naše hranice, naša rovnováha. Podľa TČM je depresia energiou kovu. Keď nie je kov v harmónii môžeme v živote trpieť dlhodobým smútkom a budeme mať tendencie všetko si pripúšťať a sťahovať do seba. Kov má energiu jinovú – sťahujúcu dovnútra. Preto na rozptýlenie sa doporučuje chuť jemne pikantná, ktorou podporíme orgány kovu – pľúca a hrubé črevo. Pľúca ovládajú náš dych a hrubé črevo triedi informácie. Nie len na úrovni fyzickej  ale aj na úrovni mentálno – emočnej. V oslabení môžeme mať problém na vlastný názor aj hovoriť nie. Všetky kožné problémy sú len znamením na povrchu tela, že vo vnútri nie je niečo v poriadku. Preto dlhodobé výsledky sú účinnejšie, keď riešime príčiny a nie dôsledky. V prípade kožných problémov harmonizujeme hrubé črevo.

Ľudia narodení v tomto elemente s prevahou kovu milujú pravidlá. Jangový kov je najodolnešia konštitúcia voči stresu čo môže byť v práci veľká výhoda. V partnerskom živote je to fajn pokiaľ im nevojde do cesty ohníček s hravosťou, radosťou, spiritualitou. Kontrola a chlad kovu by ho mohla v takomto vzťahu obmedzovať a viesť do depresií. Pre mňa je veľmi zaujímavé to pozorovať ako sa nám to v živote deje a vždy sa len potvrdí to, čo hovorí konštitučná mapka.

Kov rodí vodu.

ZIMA

ELEMENT VODAnaša sila, naša esencia, naša vôľa. Element vody predstavujú orgány obličiek a močového mechúra. Obličky sú z pohľadu TČM veľmi dôležité orgány. Sú sídlom našej prenatálnej energie, ktorý dedíme po našich predkoch tzv. ting. Sú sídlom našej vôle a sily. Keď sa nachádzame na životnej križovatke a riešime dlhodobo nejaký životný problém  napríklad vo vzťahu, naše obličky sú vo veľkej záťaži. Je veľmi veľmi dôležité starať sa o tieto poklady v našom tele a strava je ideálny nástroj. Obličky dodávajú aj esenciu všetkým orgánom v našom tele, ovládajú naše kosti, vlasy, pohlavné orgány. Bolia vás niekedy kosti, padajú vám vlasy? Určite orgány obličiek potrebujú vašu podporu. Podľa mapky vieme zistiť silu našich obličiek a zatiaľ nikdy nesklamala. Ľudia so silnými obličkami dokážu pracovať celé dni, majú však tendencie sa prepracovávať a nevyhnú sa často ani syndrómu vyhorenia. Dovolím si tvrdiť, že je nevyhnutná celková zmena pohľadu na život – dopriať si oddych a zmeniť stravu, aby sme podporili naše vnútorné orgány. Organizmus sa dokáže veľmi rýchlo dostať do rovnováhy a my do pohody.

Pri riešení každodenných problémov ľudia s oslabenými obličkami majú tendenciu utekať od problémov, pretože majú strach riešiť. Strach je  najchladnejšia emócia. Dostane sa nám pod kožu, až do kostí. Cítime sa pod psa a nevieme čo s tým. Ja môžem len doporučiť –  začnite inak papať. Uvarte si poriadny vývar s morskými riasami, ak nemáte problém s mäsom pridajte hovädzie kosti, dochucujte shoyu omáčkou, ume octom, doplňte jedálniček o miso polievku. Slaná chuť je tá, ktorá je v zimnom období  alebo období oslabenia žiadúca. Obličky ju milujú. Doplňte jedálniček o quinou, cviklu a čiernu ryžu a o šesť týždňov by ste mali cítiť prvé výsledky.

Ak chcete vedieť ako to v organizme máte, ktoré elementy by ste mali podľa TČM celý život podporovať, ku ktorým chorobám budete mať tendencie, kde sú vaše silné a slabé stránky príďte na komplexnú diagnostiku podľa konštitučnej energie. Jedlo má veľkú moc, dokáže zlepšiť náladu, zdravie, ale jedlom sa môžeme aj hupľovať a znepríjemňovať si život. Naše telo je ako malý domček, ktorý som opisovala na začiatku článku. Buď v ňom budeme cítiť radosť a nadšenie, budeme sa tešiť na každý deň, alebo sa bude dariť pliesňam, špine a nešťastným príhodám.

Ja som sa už rozhodla. Ako to chcete Vy?