Poznáte ten pocit, keď ste si naplánovali stihnúť v priebehu dňa niekoľko neodkladných, ale vážne, že neodkladných vecí a ráno ani vstať z postele? Mne sa prihodilo presne takéto nečakané, prípravy reštaurácie v plnom prúde a ja som mala akurát tak chuť zaliezť pod perinu a posŕkavať teplý čajík. Bolela ma snáď každá kosť na tele, tieklo mi z nosa, škriabalo ma v hrdle a nemala som na nič chuť. Zrána som sa trochu premohla, aby som zariadila neodkladné, zaliezla som pod perinu a premýšľala ako byť čím najskôr fit. Ešte pred pár rokmi by som pri takýchto stavoch navštívila prvú lekáreň a vykúpila by som zásoby proti chrípke. Teraz ma to ani len nenapadlo, čo mi však behalo po rozume bol – zázvor, cesnak a silný zeleninový vývar s morskou riasou. Spomenula som si na dobré časy, keď mi starká pri prechladnutí doniesla domáci vývar s rezancami. Taký s láskou varený vždy pomohol. Človek nemusí byť ani alchemista, ani lekár, ani nemusí mať plnú peňaženku na nákup drahých vitamínov. Stavila som teda znovu raz na dary prírody a  všetko, čo som potrebovala som našla v domácich zásobách. Už ostávalo to len skombinovať, aby to chutilo a hlavne zabralo.

Takže som skontrolovala zásoby, našla som zázvor, aj morské riasy, aj fantastickú kurkumu, aj cesnak zo záhrady a mala som veľkú chuť na polievku. A s touto kombináciou nebolo naozaj čo pokaziť. V chladničke som našla dokonca fľašu domáceho, poctivého, zeleninového vývaru. Nebola som veľmi hladná, potrebovala som však vyprostiť z tela všetky bacily a byť čím najskôr fit. Niečo rýchle a na rozohriatie. Keď človek vie ako na to a má potrebné ingrediencie, všetko ide ako po masle. Stavila som teda na polievku  a na druhý deň som bola naozaj fit.

Odvtedy takúto zimnú polievku varíme doma dosť často. Základ je – zeleninový vývar s morskými riasami, kurkuma, zázvor, cesnak. Je to taká prevencia pred nachladnutím, zahreje nás pekne zvnútra, dodá potrebné vitamíny. Skúšala som túto kombináciu na niekoľko spôsobov, aby som ochutnala, ktorá chutí najlepšie. Namiesto mäska som pridala veľké, hnedé fazule a namiesto zemiakov zahrievajúcu pohánku. Skúšala som pohánkové knedlíky, aj halušky. Poviem vám výborná kombinácia a chutí presne ako tá od starkej, je však vylepšená morskými riasami kvôli minerálnym látkam a stopovým prvkom.

Je vylepšená o kurkumu – zázračné korenie. O účinkoch kurkumy na ľudský organizmus som načítala naozaj veľa a čím viac čítam, tým viac sa ju snažím zaraďovať do jedálnička.

Len pre zaujímavosť pár info, prečo sa naučiť dochucovať zázračnou kurkumou:

  • Pôsobí protizápalovo, antivirálne, protiplesňovo, antibaktoriálne.
  • Posilňuje imunitu.
  • Využíva sa pri astme, zahlieneniach a zápaloch dutín.
  • Pôsobí preventívne proti rakovine a má potenciál liečiť mnohé formy zhubných nádorov.
  • Má silné antioxidačné účinky.
  • Je nápomocná pri žilovej trombóze, zápaloch žíl a hemoroidoch.
  • Pozitívne ovplyvňuje trávenie tým, že podporuje žalúdočnú činnosť pečene a žlčníka.

Alandina zimná polievka je vylepšená aj cesnakom a zázvorom. O benefitoch cesnaku nemusím snáď ani písať, ten je tu od nepamäti a zázvor sa už aj u nás dostáva pomaličky do povedomia. Je známy svojimi zahrievajúcimi účinkami na telo, používa sa do nápojov, vynikajúci je však aj do varenia. V Alande veľa dochucujeme zázvorovou šťavou, v zime varíme teplé nápoje a v tejto polievke má svoje nezastupiľné miesto.

Toto je  pozvánka na Alandinu zimnú polievku. Dala som si záležať, aby povzbudila nie len vaše telo, ale aj myseľ, aby vás jednoducho postavila na nohy. Príďte pookriať a ochutnať. Môže byť kľudne taký ľahký, kompletný obed a spolu s kúskami kváskového chlebíka nepochybne zasýti. Bez mlieka, bielej múky, bez cukru.