Určite ste si všimli, že milujem svoju prácu. Napriek tomu, že je niekedy náročná, vyžaduje  veľa učenia a sebadisciplíny. Žijeme v dobe otvorených možností pre každého, náročnej, plnej informácií, nových technológii a každý si musí nájsť a objaviť to správne sám pre seba. V mojich rokoch som už prišla na to, že pocit sebauspokojenia v každodennom živote je jeden z najdôležitejších. Spomínam si aj na dni, keď som chodila do práce s nechuťou. Každý jeden deň bol utrpením, následkom bolo prejedanie a kilá navyše. Môj životný štýl sa samozrejme prejavil aj na mojom zdravotnom stave. Ono keď je duša nespokojná vždy si vypýta svoju daň. A tak som sa jedného dňa ocitla na kresle u ženského lekára, ktorý mi s kľudom partizána oznámil:

„ No pani, nedá sa nič robiť. Nestáva sa to často, ale vo svojej lekárskej praxi som už zažil všeličo. Keď to máte tak nepravidelne, budete pravdepodobne v prechode.“

Viete koľko som mala rokov? Tridsaťosem. V tej chvíli sa mi zrútil celý môj ženský svet. Keď som prišla domov uvedomila som si niekoľko veci. Okrem toho, že som pochopila moje správanie a výkyvy nálad mi konečne došlo, že to nie je normálne. Niekde v mojom živote sa stala chyba a je najvyšší čas na zmenu. Pán doktor mi vtedy ponúkol hormonálnu liečbu, ktorú som okamžite odmietla. Našťastie v tom, že tadiaľ cesta nevedie som mala jasno. Kde mám začať som zasa až tak jasno nemala. Chodila som do práce, ktorá ma síce neuspokojovala, ale prinášala mi pohodlie a dobrý zárobok. Keď som si vtedy predstavila, že sa mám vybrať do neistoty a vystúpiť z mojej komfortnej zóny chytala ma panika. Dnes viem, že pre vystresovanú, unavenú ženu s oslabenými obličkami je toto priam nemožné. Okrem toho, že som bola neustále unavená, boleli ma všetky kosti. Chrbát a kríže som si ani necítila. Na masáže a cvičenie nebol nikdy čas. Zamestnaná žena s dvoma deťmi, prácou a nízkym sebavedomím si ten čas ťažko vyhradí sama pre seba. V rodine ma nikdy nikto neviedol k tomu, že by som mala oddychovať, že pohyb je dôležitý, že môžem sama prispieť k svojmu zdravotnému stavu. Moja maminka sa celý život starala o tri deti, chodila do práce a telo to navydržalo. Zomrela veľmi mladučká, mala tridsaťšesť rokov na onkologické ochorenie. Diagnóza – rakovina prsníka, ktorá mala veľmi rýchly spád. Mala som vtedy 16.

Ale vrátim sa k môjmu príbehu. Len na pripomenutie mojej osoby – bola som racio žena, ktorá mala jasno. Veci medzi nebom a zemou som nikdy neskúmala. Od svojich šestnástich som však tušila, a moja duša dokonca vedela, že je niečo viac. Niečo oveľa väčšie ako sme my. To ma napĺňalo vierou, že cesta existuje. Ako ju však nájsť?

Keďže o peniažky som nemala núdzu našla som si koučku. Vtedy bola v mojich očiach ženou, ktorá žila život, ktorý by som chcela žiť aj ja. Šiahla som hlboko do vrecka a kúpila som si balíček koučovacích sedení. Vôbec som netušila do čoho idem a čo ma čaká. Moja intuícia mi však hovorila, že som urobila dobre. A prišlo obdobie preskúmavania vlastného vnútra. Čo hodina, to väčšia úľava. Čo hodina, to viac odvahy. Až nakoniec som našla vnútornú silu na zmeny. Zmenila som zamestnanie, pohľad sama na seba a postupne jedálniček. Otvoril sa mi úplne nový život plný poznania a nových výziev. Zmeny boli také veľké, až som neodolala a prihlásila som sa na výcvik pre koučov. Stala sa zo mňa prvá certifikovaná koučka unikátnou metódou The Work na Slovensku. Túto metódu dnes využívam pri práci s telom a zmene návykov. Výsledky sú vynikajúce.

Keď sa na túto moju situáciu dívam teraz, s odstupom času sedem rokov, príde mi to ako sen. Ako sa hovorí, keď si človek nezažije – neuverí. Ako som sa dokázala zamotať v spleti vlastných myšlienok. Ako som zabudla počúvať seba samú na celé roky, až som si skoro privolala zdravotné problémy. Preto sebapoznanie kladiem už roky na prvé miesto a toto je vlastne dôvod, prečo milujem svoju prácu a som za ňu nesmierne vďačná. Vrátila mi do života radosť a nadšenie.

A prečo rada oddychujem?

Pochopiť dôležitosť oddychu mi pomohol viac východný pohľad ako západný. Z pohľadu východu je pre správne fungovanie človeka na zemi najdôležitejšia rovnováha. Práca – oddych, alebo princíp jinu a jangu, ktorý funguje aj v stravovaní. Jang je pohyb, akcia, rýchlosť, zameranie na výsledok a jin je oddych, prijímanie vecí, spočinutie, prehodnotenie, pozorovanie. Rýchla produkcia niečoho je jangový proces. A mne tie dni idú veľmi rýchlo. V reštaurácii denné organizovanie práce a varenie, aby ste mali teplý obed je niekedy proces až prejangovaný. A keďže som sa naučila pozorovať  samú seba, moje telo si už ten jinový proces  vypýta. Niekedy by som reč môjho tela nepočula, dnes ho počujem celkom jasne. Keď sa cítim unavená, začnem veľa premýšľať, priberať a zmiznú nápady je ten správny čas jinovať – oddychovať, načerpať silu, prehodnotiť. Preto tak milujem dni, keď som len sama so sebou a môžem si vybrať, čo idem robiť. Čítam, píšem, chodím do prírody, varím, tvorím recepty. Čo je dôležité a stojí za zmienku – nedvíham telefóny. A to už je aká odvaha v dnešnej dobe nezdvihnúť telefón.  Na teóriu, že jang je vyživovaný jinom nedám dopustiť. Povedané inak, aby som bola úspešná v tom, čo robím potrebujem oddychovať. Naučila som sa nevyhýbať ani krízam a neúspechom, lebo tie sú v konečnom dôsledku príčinou napredovania. Poznám však veľa ľudí vo svojom okolí, ktorí milujú život len vo svojej svetlej podobe. Je krásny len keď idú veci podľa ich predstáv a očakávaní. Keď začnú chorľavieť, keď zažijú zmenu vo vzťahoch všetko je zlé. Vždy pridám aj môj tip, čo som sa naučila – nebojovať. Prijať realitu aká je, nemeniť veci, ani iných na svoj obraz a vziať si z takýchto situácii ponaučenie. Naučila som sa byť vďačná aj za takéto situácie.

Jin a jang na tanieri

To je dôvod prečo si vyberám. Jedlo je to,  z čoho sme živí. Podľa toho ako jeme sa  nie len cítime, ale aj premýšľame. Jedlo nás dokáže zbaviť bolesti, ale aj zármutku a strachu. Znovu sa vrátim k rovnováhe. Veľmi je dôležitá rovnováha medzi jinom a jangom. Vysvetlím. Podľa teórie 5-tich elementov sa my prejavujeme ako zem. Máme určité predispozície, ktoré sme zdedili od rodičov. Máme v tele 5 orgánov – jinových, veľmi dôležitých pre zdravý život. Keď je jeden v oslabení dáva to najavo. Keď som cítila najväčšiu únavu v živote a mala som moje hore opísané hormonálne poruchy kričali o pomoc moje obličky. To som samozrejme netušila. Zároveň som priberala a mala problém s trávením. Moja zem – orgány sleziny a žalúdka boli oslabené. Nie trochu, ale celkom dosť, keďže som dokázala zjesť na posedenie celú študentskú pečať. Následne výčitky a nespokojnosť s tým spojená. Preto to cyklenie a neschopnosť pohnúť sa z miesta. Čínska medicína považuje trávenie za najdôležitejšie. Keď nemáme dobré trávenie a oslabenú slezinu, telo nevie prijať zo stravy potrebné živiny.  Základ každého transformačného procesu v tele je dobré trávenie. Keďže ja som začala najskôr jesť, potom sa mi upravil menzes, zmizli výkyvy nálad a prestali bolieť kosti začalo ma jedlo fascinovať. Bola som lačná po informáciach a nastúpila som do školy čínskej dietetiky, kde som mala tieto pre mňa záhady vysvetlené do hĺbky. Konštitučná mapka je malý zázrak a som nesmierne vďačná, že ho na Slovensku máme a ja tento doslova zázrak môžem používať vo svojej práci. Ukáže nám podľa dátumu narodenia koreň nášho problému, zdravotných ťažkostí a psychických problémov. Ukáže nám naše predispozície na choroby. Zrazu som mala mať celkom jasno v stravovaní, viem čo si môžem dovoliť a čomu sa vyhýbať. Kedy je čas na silný vývar a kedy na dlho varenú posilňujúcu kašu. A strava je aj dôvod môjho úsmevu na tvári. Neveríte? Objednajte sa na diagnostiku a presvedčte sa.

Nedá mi nespomenúť moju srdcovku, ktorú som objavila len nedávno. K joge ma to ťahalo roky. Som však z dediny na Liptove a tu hodiny jogy naozaj chýbajú. Prvé čo som urobila pri príchode do Bystrice bolo, že som sa prihlásila na hodiny jogy. To už je taká čerešnička na torte, ktorá mi pomáha denne fungovať. Odbúrava stres z mojej chrbtice, učí ma meditovať a spomaľovať. Žiť v prítomnosti.

Čo dodať na záver. Článkom som len chcela povedať, že vždy je cesta a žiadny problém nemusí byť až taká katastrofa ako vyzerá na začiatku. Záleží na nás ako sa k nemu postavíme. Môže to byť výzva, alebo aj dôvod na ľutovanie a rezignáciu. Ak neviete kde začať, čo tak vyskúšať náš celodenný seminár Hormonálna rovnováha – joga a strava. Výborný najmä v rámci prevencie, ak nechcete nechať nič na náhodu.

Viac o kurzoch v Alande si môžete prečítať TU

Viac o našej srdcovke Hormonálna rovnováha – joga a strava si môžete prečítať TU