Skončili naše obľúbené Debatky a ja mám chuť napísať tento článok. Občas to na mňa príde niečo zmysluplné napísať a nič ma nenapadá. Dnes nechcem, aby to bolo zmysluplné. Chcem, aby to bolo zo života. Je neuveriteľné tvoriť a pozorovať ako sa veci občas dejú samé. Dnes som na Debatkách rozprávala o zmenách, o tom koľko ich potrebujeme zvládnuť len počas dňa a uvedomila som si jednu dôležitú a jednoduchú vec. Zmena je život.

Keď som otvárala reštauráciu mala som veľa snov, zároveň však bolo treba urobiť kus práce krok po kroku. Najviac som mala obavy z toho ako sa mi podarí dať dokopy tých správnych ľudí. To bola výzva číslo jedna. Druhá bola vytvoriť pre reštauráciu také meno, aby ľudia presne vedeli čo u nás nájdu – v zime vývary, v lete šaláty, kaše, zdravé dezerty,  obilniny a omáčky od výmyslu sveta. Netušila som či sa dá preraziť v konkurenčnom prostredí so zdravou stravou. Keď som začala zdolávať jednu prekážku za druhou otvárala sa ďalšia výzva. Moja hlava mi stále našepkávala nové a nové veci, počúvala som zamestnancov a našich hostí. Zaujímala som sa o potreby ľudí, snažila som sa poradiť pri výbere potravín v našom malom obchodíku. To už bola výzva číslo tri. Obchodík u Alandy kde kúpi každý všetko potrebné do kuchyne. Prioritou boli sirupy od výmyslu sveta, kvalitné oleje lisované za studena a samozrejme celé zrno. Na to ja nedám dopustiť už niekoľko rokov.

A prečo to píšem? Pretože sa dejú úžasné veci a za krátku dobu sme dokázali zmeniť stravovacie návyky v celých rodinách. Dnes dobehla pani v dôchodkovom veku na Debatky, vraj ju poslala dcéra a že už asi mesiac varí a raňajkuje kaše, údajne po dcérinej prednáške, ktorá bola na našom kurze varenia celkom odstavila cukor a cíti sa výborne.

Kurzy to bola štvrtá výzva. Ako som začala variť zdravo a zmenil sa môj život chcela som šíriť toto niekoľko tisíc rokov staré tajomstvo čínskej dietetiky aj u nás. Obilné kaše jedli už naše pra – prababky a vedeli prečo. Varili ich svojim mužom a vedeli prečo. My sme boli taká generácia chlebová a maslová, okrem iného slabá a chorá. Podcenili sme na celé roky silu toho čo jeme. Zabudli sme na strukovinky, zabudli sme na prácu na záhrade. Mám kamarátku, ktorá celé roky tvrdí, že sa to neoplatí. Ja zasa tvrdím, že oplatí. Keď sa budeme rozprávať o energetike potravín je to kvalita neporovnateľná. To čo si vypestujete vo vlastnej záhradke si nikdy nepredávajte.

Kurzy varenia s Tomášom ma bavia. Nie len preto, že tam je celkom sranda, ale najmä preto, že po kuzoch nám chodia výborné spätné väzby:

„ Bola som doktorky a pýtala sa čo sa zmenilo, keď mám tak dobrý krvný obraz.“

„ Schudla som už 8 kíl.“

„ Začala som variť podľa vás a okrem toho, že chutí cítim sa výborne.“

„ Ja nechápem čo sa to so mnou deje???….“

……my vieme 🙂

No a úplne najviac som sa bála toho ako sa o nás ľudia dozvedia. Schovaní sme v príjemných, ale predsa pivničných priestoroch. Piata výzva propagácia. Aj tá sa podarila bez veľkých ovácii. Dobré jedlo sa chváli samo. A opäť sa potvrdilo, že keď robíme srdcom nemáme čo pokaziť.

Niekedy si hovorím, že ani nie je možné koľko sa dá urobiť za krátky čas keď sa stretnú ľudia rovnako naladení. Veľmi sa tešíme. Máme pred sebou však ďalšie výzvy. V máji nás čaká festival Harmónia a v lete sa snáď podarí aj sedenie vonku. Ja mám naplánovaných ešte niekoľko kurzov a snáď sa podarí aj dovolenka.

„ Keď niečo chceš celý vesmír sa spojí aby si to dosiahol.“ Pablo Coelho

Toto u mňa platí doslova a do písmena. Mala som niekoľko ročný sen otvoriť reštauráciu so zdravou stravou. Mala som predtým však aj dobrú prácu, keď mi však majiteľka budovy ponúkla priestory do prenájmu začali sa diať neuveriteľné veci a zrazu som už prácu nemala. Zrazu som bola s vlastným názorom nežiadúca a nezapadala som do konceptu „ovečiek“. Keby som nezažila na vlastnej koži nikdy by som neverila kam až nás ten vesmír dokáže posunúť. A ja som mu za to nesmierne vďačná. A aj všetkým našim stravníkom. Som rada, že vám na sebe záleží a želám krásne leto.

A.

PS: A snáď sa už vážne pustím do e-booku s kašami. Spíšem chutné a liečivé raňajky. Máte sa na čo tešiť. Ktorá v poradí je to výzva? :))

Viac o našich kurzoch varenia