Sedím na balkóne na pobreží atlantického oceánu, vo vlasoch cítim príjemný vietor a do zvláštneho kľudu ma dostávajú zvuky od brehu. Pocit takého naozajstného bytia TU a TERAZ. Akoby všetko bolo tak, ako má byť. Žiadny stres, napätie, žiadne zbytočné myšlienky, žiadne trápenie.

Život však nie je len dovolenka a nič nerobenie na pláži. V realite to často vyzerá celkom inak a je neuveriteľné, s čím všetkým sa musí jeden človek vysporiadať. Potrebujeme sa naučiť žiť vo vzťahoch, či už s najbližšími v rodine alebo v práci. Títo nám veľakrát zrkadlia aj to najtemnejšie, čo nechceme sami na sebe vidieť. Potrebujeme sa vyrovnať so žiaľom pri odchode našich najbližších, so stresom, s vlastným myšlienkovým svetom. V tomto chaose sa zúfalo snažíme nájsť seba samých. Ani len netušíme, že pod vplyvom výchovy a okolia to ide ťažko. Na chvíľu zastaviť a nadýchnuť sa do života akosi vyšlo z módy. Emócie sme si zvykli potlačovať a neprejavovať. Najavo dávame iba tie pozitívne. Negatívne akoby neexistovali. Tých sa bojíme, lebo sú nepríjemné a bolia. Následne sa začneme točiť v bludnom kruhu a nevieme ako z neho von.

Ako často spomínam emočno-spirituálna stránka človeka ma pri diagnostike fascinuje najviac. V dnešnej modernej dobe plnej internetu a technológii akoby na dušu človeka neostával čas. Napriek tomu, že kričí a volá o pomoc, my nepočujeme. Radšej nepočuť ako niečo zmeniť. Zlá správa je, že bez zmeny v životnom štýle nie je možná ani zmena toho, ako sa cítime. Poďme si teda povedať niečo o tom, ako nám duša svoju nespokojnosť dáva najavo:

 1. Nespavosť
 2. Spánok rušený snami
 3. Palpitácie
 4. Potenie
 5. Hyperaktivita
 6. Nekľud

 

Jazyk klasickej čínskej medicíny hovorí o Duchovi SHEN. Shen je spirituálna esencia srdiečka a predstavuje ducha človeka. Poruchy Ducha Shen vznikajú z rôznych príčin:

 

 • Karma
 • Zranenie ega v rodinných vzťahoch
 • Deti, ktorým nebolo dovolené byť samé sebou
 • Nedostatok sebareflexie
 • Neschopnosť rozoznať pravdu od klamstva

 

Aby sme dokázali žiť v pohode s jasnou mysľou potrebujeme rovnováhu. Čo náš Duch Shen miluje a ako mu môžeme pomôcť dostať sa do rovnováhy:

 

 • Výživné potraviny bez prílišného množstva zahrievajúceho korenia
 • Koncentrácia na plameň sviečky
 • Masáž nôh na uzemnenie
 • Relaxačná meditatívna hudba
 • Menej hovoriť
 • Kadidlo alebo esenciálny olej s ambrou
 • Nosenie perál a šperkov z jantáru
 • Otvoriť sa životu
 • Poznávať a milovať Zem

 

Harmonizácia ducha prebieha na základe týchto princípov. Sedia vám meditácie? Meditujte! Potrebujete oporu v podobe jantáru? Potešte sa darčekom. Žiada sa vám ticho? Doprajte si čas v tichu sami so sebou. Vlastná skúsenosť potvrdzuje, že ticho je veľmi liečivé.

Ak nie ste v pohode rozhliadnite sa vôkol seba a urobte si malú bilanciu ľudí s ktorými sa stretávate. Vyberajte si! Nie len ľudí, ale aj palivo, ktorým svoje telo vyživujete. Správna strava je dôležitá ako pre telo, tak pre dušu.

Na vyváženie nášho ducha poznáme niekoľko korenín a esenciálnych olejov, ktoré dokážu malé zázraky. Výborné koreniny sú napríklad klinček, rozmarín, majoránka, kurkuma, koriander.

 

Esenciálne oleje môžete použiť – škorica, levanduľa, medovka, limetka, geránium, palmarosa, santalové drevo, ylang-ylang, mandarínka, vavrín, horký pomaranč.

Ak cítite, že potrebujete pre seba práve takúto harmonizáciu, chcete v živote zažívať viac radosti a pohody, v prvom rade doporučujem prestať kŕmiť myšlienky a začať kŕmiť svoju dušu. Ako? To vám rada pomôžem nastaviť presne podľa vašej konštitúcie na osobnej konzultácii. Alebo na niektorom z najnovších kurzov Výživná strava na zlepšenie nálady. Správnou výživou dokážeme podporiť spánok, uzemniť emócie a prežívanie svojho vlastného JA. Tento kurz je naplánovaný v Banskej Bystrici a Ružomberku. Tu si môžete prečítať viac.