Napadlo vás niekedy spájať úspech s jedlom?

Možno si práve hovoríte, že čo to je za blbosť. Predsa vás však niečo donútilo kliknúť na článok a dozvedieť sa viac.

Osobne by som si nikdy nedovolila spájať dobré jedlo s úspechom ešte nedávno. Dnes si dovolím tvrdiť, že naše úspechy veľmi často závisia od toho, čo na tanieri máme. Kvalita našej stravy dokáže ovplyvniť nie len odolnosť voči stresu, ale aj našu vytrvalosť, drive a vôľu. Keďže píšem z vlastnej skúsenosti, kľudne by som o úspechoch a neúspechoch mohla napísať román. Ono som sa dostala v živote do bodu kedy som bola viac unavená, vystresovaná a nervózna ako v pohode. Každý deň strávený v práci bol ako nočná mora a nevedela som sa vymotať. Pochybovala som o sebe, nevedela som čo chcem robiť, myslela som dokonca, že som na veľké zmeny pristará.

Dnes s odstupom času sama tomu neverím čo si jedna žena unavená životom dokáže o sebe povymýšľať za bludy. Často sa s takýmito pocitmi stretávam dnes pri diagnostike podľa dátumu narodenia.

Beznádej.

Neveríme si.

Nevieme sa pohnúť z miesta.

Chýba nám odvaha.

Potrebujeme súhlas okolia.

Keď potom pozriem do konštitučnej mapky vždy nájdem určité orgány v oslabení. Viete ktoré to sú? Naše obličky. Podľa TČM sú tieto orgány veľmi vzácne, pretože sú sídlom našej prenatálnej energie nazývanej ting. V obličkách je umiestnená naša sila, naša vôľa, drive a ambície. Keď sa v živote dostaneme do situácie, že sa točíme v bludnom kruhu, keď ostávame v práci, ktorá neprináša pocit naplnenia, alebo žijeme v nefunkčných vzťahoch naše telo si vždy vie pomôcť. Čerpá z tejto energie. Ak sú naše obličky silné a majú našu starostlivosť najmä prostredníctvom stravy je všetko v poriadku a dokážeme zvládnuť aj tie najťažšie situácie. Ak sme však už do vienka dostali oslabenie týchto orgánov dokážeme sa vyčerpať veľmi ľahko. Naše telo pri oslabení už nemá z čoho čerpať a nás prepadne beznádej a únava.

A to nechce nikto z nás. Chceme sa mať predsa fajn, byť sťastní, chceme mať dobré vzťahy s okolím. A to sú situácie v živote kedy chceme aby sa veci diali inak. Hovoríme si:

…keby som mala inú prácu bola by som šťastná.

…keby som mala viac peňazí bola by som šťastná.

…keby som mala muža ako moja kamarátka bola by som šťastná.

…keby moje deti poslúchali bola by som šťastná.

No nebola. Toto môžem povedať s absolútnou určitosťou. Na to, aby sme zmenili prácu potrebujeme silu. Aby sme dokázali akceptovať ľudí okolo nás potrebujeme zdravé sebavedomie. Aby sme si dokázali zarobiť spôsobom, ktorý nás napĺňa potrebujeme nájsť to čo nás baví – poslúchať svoju intuíciu. Toľko vecí sa začne zrazu diať keď pochopíme súvislosť medzi zdravím, úspechom a našimi orgánmi.

Čo ak práve prišiel čas počúvať svoje telo? Čo ak sú to obličky, ktoré volajú o pomoc? Alebo pečeň vystresovaná životom? Či unavené srdce, ktorému chýba radosť? Môže to byť aj prevlhčená slezinka, alebo presušené pľúca.

Aj keď si to neuvedomujeme a nechceme pripustiť v našom tele súvisí všetko so všetkým. Ako som už spomínala na začiatku článku o našich obličkách a energii, ktorá je v nich uložená naozaj sa neplatí na tieto orgány zabúdať. Z pohľadu piatich elementov predstavujú element vody. Spolu s močovým mechúrom ovládajú naše kosti, dreň, pohlavné orgány, močovody, sliny a telesné tekutiny. Vitalitu našich obličiek zistíme podľa kvality vlasov a obočia.

A prečo ich spomínam v súvislosti s úspechom v živote?

Keď sú oslabené obličky môžeme pociťovať STRACH. Strach zo zmeny v každodennom živote. Už to, že nám chýba pevná vôľa je dosť, v kombinácii so strachom to môže byť veľmi nepríjemné prežívanie života. Tendencia utekať od problémov tiež nie je nič príjemné. Či už si to uvedomujeme, alebo neuvedomujeme vždy to tak je. Môžem potvrdiť z vlastnej skúsenosti. Celý môj príbeh som opisovala v tomto článku. Môžete si prečítať prečo som začala jesť inak, otvorila Alandu a píšem aj o zmenách, ktoré sa v mojom živote udiali.

Obličky si našu starostlivosť pýtajú najmä v zime. Milujú teplo a neznášajú chlad. Takže všetko teplé – dlho varené polievky, vývary s morskými riasami, čierna ryža,quinoa, cvikla. Učím o tom aj na zimnom kurze varenia, ktorý bude opäť pred zimou. Aby ste boli pripravení a nič vás nezaskočilo. Ak sú vaše obličky vašim najslabším elementom rovnako ako moje potrebujú starostlivosť celoročnú. Keď pocítim únavu a začnú ma bolieť kosti už viem, že moje telo spúšťa alarm. Ihneď nasadím vývary, teplé slané obklady, morské riasy. Sú potraviny, ktoré je potrebné z jedálnička vyradiť a osobne s tým mám veľmi dobre skúsenosti. Výsledky cítim už po niekoľkých dňoch. Mám špeciálne recepty z vybraných potravín, na ktoré moje telo zareaguje okamžite. Rada sa podelím o tieto vychytávky na mojich kurzoch.

Špeciálne zameraný na orgány obličiek je kurz Hormonálna rovnováha – joga a strava. Doporučila by som tento celodenný workshop bez váhania každému, komu nie je jedno ako sa cíti. Ako som písala jedlo nie je nikdy len o tom, čo nás bolí, alebo nebolí. Je to aj náš prejav, naše myšlienky a emócie. Nikdy nie je jedno, ktoré koreniny použijeme na dochutenie ani ktoré obilniny na raňajkové kaše a nie je ľahostajná ani dĺžka varenia. Jedna kaša congue /kondží/ naštartuje telo niekoľkonásobne viac ako obyčajná. Varenie je niekedy alchýmia a po mojich experimentoch v kuchyni a múdrostiach, ktoré som načerpala na škole dietetiky vás to rada naučím.

Čo dodať na záver. Snáď len položiť si otázku: Čo pre mňa znamená úspech? Čo mi bráni v úspechu? Nie je to náhodou strach? Strach zo zmeny. Strach prejaviť vlastný názor. Strach počúvať svoju intuíciu. Strach byť sám sebou. Alebo je to slabá vôľa a nechuť? Alebo vás možno len všetko bolí a to sú dobré výhovorky ako veci nezačať robiť. Všetko čo sa nám deje v živote má vždy svoj dôvod. Verím tiež, že všetko sa deje v náš prospech. Niekedy malá zmena už len na tanieri nesie so sebou veľké úspechy. Stačí sa len rozhodnúť.

Ak chcete vedieť na čo si dávať pozor, ktoré orgány potrebujú celý život vašu podporu môžete sa objednať na diagnostiku na email nfo@alanda.sk, alebo príďte na niektorý z kurzov. Dozviete sa jednoducho podľa dátumu narodenia čo ste o sebe doteraz možno ani netušili. Teším sa na Vás!

 

„ Úspech nie je cieľ. Je to cesta, je to smer, ktorým kráčame.“

 

Viac o kurzoch v Alande si môžete prečítať TU

Viac o našej srdcovke Hormonálna rovnováha – joga a strava si môžete prečítať TU